Poniedziałek, 2023-02-06, 13:53 | Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"
Główna » 2016 » Listopad » 29 » Zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej
09:58
Zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej

 Jesień to czas,kiedy liście przeprowadzają się do innego domu .Niektórzy nazywają to umieraniem ” (s.28 -cytat z książki )          

   Śmierć jest nieodzowną częścią życia i dotyka również dzieci , Dzieci potrzebują rozmów o śmierci i przemijaniu ,aby mogły rozumieć emocje, które towarzysza rozstaniom .Okresem ,który szczególnie skłania do zadumy nad życiem ,czasem., przemijaniem i śmiercią jest jesień. Czas listopadowych dni to dobra okazja do rozmowy o śmierci. Rozmowy trudnej, ale bardzo ważnej dla dziecka i… dla nas. Dziecko dostrzega wówczas drzewa bez liści ,uschnięte kwiaty w parku i ogrodzie . Wtedy właśnie rodzą się pytania ,które nie powinny pozostać bez odpowiedzi .Jest to najlepszy moment, żeby wytłumaczyć dziecku ,że to , co się narodziło musi kiedyś umrzeć .

Powiatowa Biblioteka Publiczna zorganizowała w listopadzie zajęcia bibliotrapeutyczne pt. „Gdy ktoś obchodzi”. Wzięło w nich udział 215 dzieci w weku 7-10 lat ze szkól powiatu kętrzyńskiego . Głównym celem zajęć było oswajanie dzieci z tematem śmierci oraz pomoc im w zrozumieniu uczuć ,jakie towarzysza rozstaniom.

Uczestnicy zajęć pracowali z tekstem opowiadania Leo Buscaglii pt.: „Jesień liścia Jasia” To książka napisana w taki sposób ,ze stanowiła doskonały punkt wyjścia do rozmowy z dziećmi o trudnych i ważnych sprawach takich jak życie ,przemijanie ,albo przezywanie stratę kogoś bliskiego, śmierć.. Na przykładzie zmian zachodzących w przyrodzie -czterech pór roku , dzieci analizowały etapy życia człowieka .

Po przeczytaniu opowiadania dzieci  wykonały liście w rożnych porach roku i umieszczali je na konarach drzewa życia .

 

Wyświetleń: 403 | Dodał: BibliotekaKętrzyn | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: