Czwartek, 2024-04-18, 19:40 | Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"
Główna » 2016 » Czerwiec » 13 » Nowości dla bibliotekarzy
11:51
Nowości dla bibliotekarzy

 

Nowości dla bibliotekarzy  w zbiorach Powiatowej   Biblioteki Publicznej .

1. Kalendarium rocznic i wydarzeń : ściąga dla bibliotekarzy , nauczycieli i animatorów kultury /oprac. Grażyna Bilska. - Warszawa : ''Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich'', 2016.

Kalendarium rocznic i wydarzeń. Ściąga dla bibliotekarzy, nauczycieli i animatorów kultury, to opracowanie adresowane do bibliotekarzy z rożnych sieci bibliotecznych, zwłaszcza publicznych i szkolnych, ale też do szerokiego gremium poszukujących pomysłu w swojej pracy kulturalno- edukacyjnej. Warto wiedzieć: co, gdzie, kiedy i dlaczego, po to, żeby łatwiej było wybrać, zaplanować i upamiętnić jakieś wydarzenie.

Daty w Kalendarium zostały opatrzone krotką adnotacją, co pozwoli na lepszą orientację w temacie obchodów oraz dokonanie właściwego wyboru. W opracowaniu wykorzystano dostępne źródła internetowe, wymienione na końcu Kalendarium. (ze strony: http://www.sbp.pl/)

 

 

2. Ściąga dla bibliotekarzy/ oprac. Grażyna Bilska. - Warszawa : ''Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich'', 2012.

Tej ściągi nie musisz ukrywać w rękawie. Połóż na biurku i korzystaj w codziennej pracy z blisko 300 przydatnych adresów internetowych.

W informatorze znajdziesz linki oraz syntetyczne opisy poszczególnych stron i być może odkryjesz dzięki nim nowe miejsca w Internecie. Czytaj blogi swoich koleżanek i kolegów po fachu, śledź nowości na stronach instytucji kultury, zaglądaj do serwisów organizacji pozarządowych, trop nowości w programach wspierających działalność bibliotek, przeglądaj branżowe serwisy informacyjne. (ze strony: http://www.sbp.pl/)

 

3. Bajka jak lekarstwo/ Agnieszka Chamera-Nowak Lidia Ippoldt. - Warszawa : ''Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich'', 2015.

Książka teoretycznie i praktycznie przybliża nam problemy związane z wykorzystaniem bajkoterapii w pracy wychowawczej z grupą. Dostajemy konkretne rady jak wstępnie przygotować zajęcia i jak je zorganizować. Szczegółowo scharakteryzowano uczestników procesu bajkoterapeutycznego - dzieci (zwracając szczególną uwagę na dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, przewlekle chore i niepełnosprawne intelektu­alnie) i rodziców. Poruszono również kwestie związane z cechami osobowościowymi i umiejętnościami nauczyciela terapeuty. W książce zamieszczono także konkretne pomysły na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po lekturze książki nie pozostaje nic innego jak zacząć prowadzić zajęcia z dziećmi, dzięki którym będą budować własne zasoby osobiste i uzyskają wsparcie w „trudnych” sytuacjach. (ze strony:http://www.sbp.pl/)

 

4. Biblioblog w pigułce : poradnik dla bibliotekarz/ . Barbara Maria Morawiec. -  Warszawa : ''Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich'', 2014.

Stwórz wirtualną wizytówkę biblioteki, pokaż jej działalność, zasoby i ciekawostki! Twórz i udostępniaj interesujące rzeczy o multimedialnym charakterze dzięki biblioblogowi! Zacznij swoją przygodę z blogowaniem już dziś i wejdź do świata blogosfery bibliotecznej. Dowiedz się, dlaczego bibliotekarze powinni blogować i jak uniknąć schematów, by być nieszablonowym i wyróżniającym się bibliotekarzem blogującym.Poradnik blogowy pokaże krok po kroku, jak założyć blog, jakie są rodzaje biblioblogów oraz wskaże filary prowadzenia dobrego bloga, które niewątpliwie prowadzą do sukcesu. Poznaj wiele przydatnych wskazówek, pomocnych rad udoskonalania swojego bloga i trików na „oszukanie” platformy blogowej. Ponadto poznaj sposoby na promocje i reklamę bloga, które pomogą zwiększyć ruch czytelniczy i statystyki. Pokaż przez bloga swoją bibliotekę jako instytucję otwartą i przyjazną dla czytelników. Poznaj sekrety bibliotecznego blogowania! Do zaczytania – do blogowania!  
(ze strony:http://www.sbp.pl/)

 

 

5. Seniorzy w bibliotekach publicznych /. Mirosława Dobrowolska. - Warszawa : ''Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich'', 2012. 

Polska. Rok 2025. Jedną trzecią społeczeństwa stanowią osoby powyżej 60 roku życia. Czy jesteśmy gotowi na tę przyszłość? Czy wiemy, jak aktywizować seniorów i budować solidarność międzypokoleniową? Mirosława Dobrowolska rusza tropem seniorów poszukujących miejsc, w których będą oczekiwani i akceptowani. Odnajduje taką przystań w bibliotekach publicznych oferujących bezpłatny dostęp do kultury, edukacji, rozrywki. Autorka wskazuje drogi do znalezienia porozumienia między bibliotekarzami a starszymi czytelnikami. Poradnik obfituje w przykłady ciekawych działań prowadzonych przez biblioteki na rzecz starszego pokolenia, a ostatni rozdział podpowiada jak pozyskiwać dodatkowe fundusze na projekty skierowane do tej grupy odbiorców. (ze strony:http://www.sbp.pl/)

 

 

6. Biblioteki w nowym otoczeniu /Jacek Wojciechowski. - Warszawa : ''Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich'', 2014.

Biblioteka w nowym otoczeniu to kolejna książka z serii Nauka – Dydaktyka – Praktyka, tym razem autorstwa prof. dr hab. Jacka Wojciechowskiego. Jak pisze autor we wprowadzeniu: „nowe i zmienne okoliczności, w jakich znalazły się biblioteki, wywołują potrzebę sukcesywnej refleksji nad ich obecnym i przyszłym funkcjonowaniem. Takich opinii trochę jest, ale nie za dużo. Z założenia, że i ja mogę dodać do nich coś użytecznego wzięła się ta książka”. W tekście mowa o problemach: oferty bibliotecznej i jej dostosowania do zmieniających się potrzeb oraz oczekiwań czytelników; zakresu i organizacji usług bibliotecznych z uwzględnieniem warunków ich realizacji według rodzaju bibliotek, które je świadczą (biblioteki akademickie, publiczne); tworzenia sieci bibliotecznej i rozwijania między bibliotecznej współpracy na różnych płaszczyznach; udostępniania  i odbioru piśmiennictwa  oraz materiałów digitalnych. (ze strony:http://www.sbp.pl/)

 

Kategoria: Polecamy | Wyświetleń: 591 | Dodał: BibliotekaKętrzyn | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *: