Piątek, 2024-04-19, 02:28 | Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"
Główna » 2016 » Październik » 11 » Wolność słowa a cenzura
Wolność słowa a cenzura

W dniach 27.09. -04.10.2016 r w Tygodniu Zakazanych Książek w Powiatowej Bibliotece Publicznej gościła młodzież szkól ponadgimnazjalnych z kadrą pedagogiczną z I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo – Biznesowego „Feniks” oraz klasy pierwsze z Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie wraz z nauczycielami p. Iwona Kostuś, Anną Kosmowską uczestniczyli w prelekcji poświęconej wolności słowa i cenzurze .

Młodzież po zajęciach ,na których dowiedziała się o roli cenzury w literaturze na przestrzeni wieków oraz poznała historię cenzury w Polsce obejrzała wystawę .​Na ekspozycji przedstawiono 50 zakazanych książe,w tym lektur oraz wyjaśniono z jakich powodów  ​zabraniano ich czytania .

Na listę książek skazanych na przemilczenie w różnych okresach trafiły nie tylko takie pozycje jak:Manifest Komunistyczny czy Szatańskie wersety S. Rushdiego ale także zaskakujące propozycje...Czerwony kapturek, Przygody Hucka Fina, czy Charlie i fabryka czekolady. Najczęstszym powodem wykluczenia były zarzuty rzekomego propagowania nieobyczajnych zachowań, słownictwa i wartości etycznych. Na „czarną listę” z tego powodu trafił m.in. Wieczór trzech króli W. Szekspira, Dekameron G. Boccaccia, Lot nad kukułczym gniazdem K. Keseya, Nowy wspaniały świat A. Huxleya,Paragraf 22 J. Hellera i Zwrotnik Raka H. Millera.Innym powodem zakazu czytania były względy polityczne, stąd zakaz czytania Archipelagu Gułag A. Sołżenicyna, Folwarku zwierzęcego G. Orwella, Doktora Żywago B. Pasternaka, czy też Zniewolonego umysłu Cz. Miłosza. Z powodów społecznych podpada Buszujący w zbożu J.D. Salingera,Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya, Nagi lunch Williama S. Burroughsa. Natomiast cenzura religijna wyklucza: Szatańskie wersety Salmana Rushdiego, Harrego Pottera i Kamień filozoficzny J.K. Rowling, a powieść Cierpienia młodego Wertera J.W. Geothego, zdaniem duchownych, poprzez utożsamianie się czytelników z głównym bohaterem nakłaniała do samobójstwa.

Tydzień Zakazanych Książek est nie tylko akcją uświadamiającą, ale także okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury. Być może aura tajemniczości, skandalu i etykieta zakazanego owocu będzie również zachętą do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej lub innej.Z powodu dużego zainteresowania wystawę przedłużono o tydzień..W ciągu 2 tygodni wystawę obejrzało około 100 osób.Celem wystawy było zwrócenie na działanie cenzury (obyczajowej, politycznej, religijnej), potrzebę wolności słowa i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki. Ma również prowokować do zrewidowania utartego sposobu myślenia utrwalonego poprzez aktualnie sankcjonowane zasady

Wyświetleń: 657 | Dodał: BibliotekaKętrzyn | Rating: 0.0/0