Środa, 2024-05-08, 15:49 | Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"
Główna » 2016 » Maj » 20 » Tydzień Bibliotek 9-15.10.2016 r
Tydzień Bibliotek 9-15.10.2016 r

„ Książkę można wymyślić o wszystkim .
 I przyda się w niej wszystko .
 Nawet cztery zwykłe miski.” I.Chmielewska

W Tygodniu  Bibliotek  w dniach  9-15.10.2016 r   , którego hasłem  było  „ Biblioteka Inspiruje” w  PBP  na zajęciach czytelniczo – plastycznych  z Picture book- ami, kreatywnymi  książkami spotkało się  230   dzieci z klas młodszych  szkól   podstawowych z powiatu kętrzyńskiego. Uczestniczyły one w zajęciach pt.: Picture Book - co takiego ? Uczniowie dowiedzieli się ,że Picture book-i  to książki, w których tekst i obraz pełnią równorzędna rolę a odbiorca w trakcie czytania staje się ich współtwórcą. Wprowadzeniem do tematu była pogadanka o roli ilustracji w książce dla dzieci. Dzieci miały okazję obejrzeć książki, w których obrazki zostały wykonane różnymi technikami i stanowiły nadrzędną lub podrzędną funkcję względem tekstu. Zauważyły że istotną rolę odgrywają kolory ,  kształty , a także tonacja, która wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój  . Czytane książki obrazkowe   Iwony  Chmielewskiej „ Cztery zwykłe miski " i „Kłopot ” rozwinęły w nich fantazję  i kreatywność .Następnie przy pomocy czterech papierowych misek tworzyły rozmaite przedmioty i postacie, które zmieniały kształty  i miejsce. W ten sposób dziecięca czapka w jednej chwili zmieniła się w biedronkę,    a słońce w półksiężyc,samochody łódki , rakiety ,kwiaty in. . Plama zamieniła się  rakietę, motyla,  Pomysłów było bez liku! Uczestnicy zajęć mogli również porównać swoje propozycje z tymi, których użyła autorka  w  swoich książkach  Zwieńczeniem zajęć było wykonanie ilustracji do tekstu  czytanych książek oraz  ilustracji do swoich picture book-ów .

Oto prace uczniów:

Kategoria: Zajęcia czytelnicze | Wyświetleń: 564 | Dodał: BibliotekaKętrzyn | Rating: 0.0/0
1 Brandonglime
0
pharmacy online <a href=""> https://forums.dieviete.lv/profils/127605/forum/ </a> black chicken remedies