Piątek, 2024-04-19, 22:39 | Jesteś zalogowany jako Gość | Grupa "Goście"
Główna » 2014 » Marzec » 24 » Spotkanie z uczestnikami koła historyczno-literackiego Uniwersytetu III Wieku
Spotkanie z uczestnikami koła historyczno-literackiego Uniwersytetu III Wieku

Dnia 17.02.2014 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna gościła sekcję historyczno- literacką działającą przy Uniwersytecie  Trzeciego  Wieku w Kętrzynie.

Prezes p.Halina Małachowska wprowadziła uczestników w tematykę spotkania,a prelegentka p.Halina Krakowiak przedstawiła zebranym sylwetki osób wybitnych w dziejach naszej oświaty i literatury:

Samuela Bogumiła Linde autora i wydawcy Słownika Języka Polskiego (1807–1814).

Słownik, będący rezultatem imponującej pracowitości i metodyczności autora, stanowił bardzo poważne i trwałe osiągnięcie naukowe.Sześciotomowy słownik zawierający ok.60 000 haseł był największym, najbardziej kosztownym przedsięwzięciem wydawniczym na ziemiach polskich w czasach Księstwa Warszawskiego.

Samuela  Orgelbranda wybitnego wydawcę i księgarza warszawskiego, któremu zawdzięczamy pierwszą polską 28-tomową Encyklopedię Powszechną (1898), człowieka, który zmienił bieg historii stołecznych wydawnictw. Do dziś wiele haseł Encyklopedii Orgelbranda jest nadal aktualnych. Zasłynął jako człowiek, który dał gnębionym pod zaborami Polakom pierwszą nowoczesną Encyklopedię.

Maurycego Orgelbranda polskiego księgarza i wydawcy.Jednym z ważniejszych przedsięwzięć Maurycego Orgelbranda w okresie jego działalności, w Wilnie, było wydanie w 1854 r. Słownika języka polskiego... do podręcznego użytku (tzw. Wileńskiego).Maurycy Orgelbrand opublikował m.in. ilustrowane edycje klasyki (np. Lilla Weneda J. Słowackiego) oraz z piśmiennictwa naukowego - liczne przekłady i prace oryginalne, literaturę piękną, także książki dla dzieci i młodzieży,  nuty (m.in. Moniuszki) i mapy oraz czasopisma. Należałoby tu  powiedzieć za  kronikarzem ówczesnej Warszawy Franciszkiem  Maksymilianem Sobieszczańskim , że wydawnictwa Orgelbranda mają ogromne znaczenie dla kultury polskiej, a „wielkością nakładów i doborem dzieł rozmaitych wszystkie inne przewyższa”

Zasługi w/w  osób w rozwój historii literatury,oświaty i języka polskiego są nieocenione.Uczestnicy spotkania obejrzeli te najstarsze zabytki piśmiennictwa w postaci reprintów,znajdujących się zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej  w Kętrzynie. W spotkaniu wzięło udział 20 osób.

Wykład cieszył się  dużym  zainteresowaniem słuchaczy.

Wyświetleń: 660 | Dodał: BibliotekaKętrzyn | Rating: 0.0/0